template
 
 
   
 


getmenu









 

 

 

Familieterapi

 

NEDENSTÅENDE ER BARE SKRIBLERIER. TEKSTEN ER IKKE FÆRDIG, KNAPT PÅBEGYNDT.

 

 

 

 

 

 

 

 


PMU tilbyder som noget nyt familieterapi. PMU har ladet to medarbejdere, Solveig og Lise, videreuddanne sig til famileterapeuter på Kempler Instituttet, og tilbyder nu terapi til familier. Solveig har endvidere læst overbygningsuddannelsen i familieterapi for erfarne terapeuter. Solveig har ansøgt om optagelse i psykoterapeutforeningen, og ansøgningen behandles i september 2010.

 

 

Lidt om familieterapi............. Læs eventuelt selv mere om familieterapi i Den Store Danske encyklopædi her, eller på engelsk på Wikipedia her

 

Lidt om Solveig:

 

Lidt om Lise:

 

List om priser og muligheder for støtte:

Solveig arbejder i PMU primært som socialrådgiver, og kan oplyse, om hvorvidt terapien er støtteberettiget. Generelt kan man sige, at hvis terapien gives som led i en henvisning fra kommune eller egen læge, er terapien støtteberettiget. Der er forskellige former for terapi, der kræver forskellig forberedelse af terapeuten, hvorfor priserne varierer alt efter form.

 

Følgende priser gælder for 2009/2010:

- individuel samtaleterapi: kr. pr. time

- gruppeterapi for hele familien: kr. pr. time

 


 Quicklinks



Medarbejdere
Bestyrelse
Samarbejdspartnere

Ligeværd
BUS (Bo & Udviklingselskabet)
Kontakt os


 Nyheder


19-08-2010
Sommerafslutning 2010
Der er billeder fra sommerafslutningen 2. juli 201...
19-08-2010
Kiramiks side er opdateret
Kiramiks side er blevet opdateret. Der kommer nye ...
05-07-2010
Besøg fra Uganda
PMU har haft besøg fra Uganda. Læs mere, og se bil...
25-06-2010
Væksthusets hjemmeside er opdateret
Væksthusets hjemmeside er opdateret med masser af ...
15-06-2010
Aktivitetsdag
Der har været aktivitetsdag på PMU's campingplads....


 PMU informerer



Untitled Page

© PMU Ole Rømers Vej 4 9870 Sindal Tlf: 96 78 14 00 Fax: 96 78 14 01 E-mail: info@pmu.dk